Belediye Başkanından

Milletlerin kimlikleri ve şahsiyetleri kültürel değerleri ile oluşur. Mimarisi, müziği ve folkloru, edebiyatı, mutfak kültürü gibi genel değerlerimiz o toplumun dili gibi kendisini ifade eder ve toplumların yaşam tarzına dönüşür.

Mutfak kültürü de bir toplumun geçim şartlarından, yaşadığı coğrafyanın ürettiklerinden etkilenerek oluşur.Tüm kültürel değerlerimiz gibi, bunun da korunarak nesillere aktarılması, millet kimliğimizin devamı için önemlidir.

Türk mutfak kültürüne, Çerkeş mutfak kültürünün nasıl bir zenginlik kattığını görmek ve Çerkeş mutfağının gelecekteki nesillerimize aktarılması ve öğretilmesi amacıyla hazırlanan “Saraydan Çerkeş’e, Çerkeş’ten herkese, Çerkeş Yemekleri” projesine destek veren Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı’na ve bu projede görev alan herkese, çalışan tüm ev hanımlarına, böyle tarihi bir misyonu kendilerine görev edindikleri için şahsım ve tüm Çerkeşli hemşerilerim adına teşekkür ediyorum.

İlçemizin Osmanlının bir ilçesi, Belediyemizin Osmanlının bir Belediyesi ve İlçemizin tarihi ipek yolu üzerinde, yolların ve kültürlerin kesiştiği bir kavşak noktası olduğunu düşünürsek, kültürlerin de bir buluşma noktası olduğunu çok iyi görürüz.

İlçemizin tarihini, halkımızın geçmiş tarihi birikimini ve kültürünü daha iyi ifade edebileceği düşüncesiyle de bu projenin adına “Saraydan Çerkeş’e, Çerkeş’ten Herkese, Çerkeş Yemekleri” ismi koyuldu.

Bu projenin yürütülmesinde emeği geçen başta Çerkeş Kültür Turizm Doğa ve Çevre Derneği’ne, Proje Koordinatörü Sn. Özlem Gülşen Tarhan’a, Dernek Başkanı Sn. Mehmet Korucuoğlu’na ve bu projedeki yemeklerin halkımıza tanıtılmasında emek ve katkısı bulunan tüm hanımefendilere ve beyefendilere ayrı ayrı teşekkürü bir borç biliyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Şükrü Tarhan
Çerkeş Belediye Başkanı

Reklam

Tartışma

Henüz yorum yapılmamış.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: